Akceptujemy karty
Prowadzimy sprzedaż sprzętu

Prowadzimy sprzedaż sprzętu
Prowadzimy sprzedaż sprzętu
Prowadzimy sprzedaż sprzętu Prowadzimy sprzedaż sprzętu
Prowadzimy sprzedaż sprzętu
  •  
  •  
  • RIGHTWAY s.c
  • ul. Budziszyńska 113/9
  • 54-436 Wrocław
  • tel:
  • 602 689 215
  • 728 871 846
  •  


NORDIC WALKING - wybór kijków do chodzenia

Największą inwestycją przy decyzji o uprawianiu Nordic Walking, a jednocześnie podstawowym wyposażeniem w treningu są kije.

Bardzo istotny jest dobór odpowiednich kijków. Należy pamiętać, że chodzenie z kijami trekkingowymi lub narciarskimi to nie jest Nordic Walking, ponieważ uniemożliwiają one stosowanie prawidłowej techniki Nordic Walkingu.

Przy zakupie kijów warto udać się do sklepów z profesjonalnym sprzętem i zapytać o radę sprzedawcę lub poradzić się instruktora. Jednak jeśli nie mamy takiej możliwości należy szukać kijków znanych i sprawdzonych firm, jak np. LEKI, KV+ czy EXEL.

Kije kupujemy na wiele lat, dlatego bardzo istotne jest, aby dokonać właściwego wyboru. Dokonując ich zakupu koniecznie zwróć uwagę na jakość wykonania i materiał, a w dalszej kolejności na cenę. Pamiętaj, że dobre kije do Nordic Walkingu można już kupić od kwoty 150 zł. Cena rośnie im kij jest lżejszy, wytrzymalszy, ma wygodniejszy uchwyt. Jednak najważniejszy jest materiał, z którego wykonane są trzonki kijów. Idealnym rozwiązaniem jest kompozyt włókna węglowego i szklanego. Im większa jest zawartość karbonu, tym kij jest lżejszy i lepiej amortyzuje drgania, które pojawiają się podczas wbijania w podłoże. Tanie kije wykonane są najczęściej z aluminium - są ciężkie i sztywne.

Przy doborze kijków należy zwrócić uwagę na indeks węglowy kija, który informuje między innymi o zawartości włókien węglowych w danym modelu. Bo im więcej włókien węglowych, tym wyższy indeks i lepszy kij.

Początkującym polecamy kijki firmy EXCEL: Active, Stride czy Trainer. W najlepszej jakości sprzęt powinniście zaopatrzyć się dopiero w miarę zwiększenia intensywności treningów i zwiększenia skali trudności ćwiczeń.

Czy lepsze są kijki składane czy o stałej długości?

to zależy od tego, jak intensywnie zamierzamy uprawiać Nordic Walking, na jakich terenach, itp. Każdy z w/w modeli kijków ma swoje zalety i wady:

Kije o stałej długości:

Zaleta - duża wytrzymałość, większa niż w przypadku kijów regulowanych;
Zaleta - mniejsza waga od kijów regulowanych;
Zaleta - właściwości amortyzacyjne (zależna od wskaźnika Carbon Indeks) zapobiegająca przenoszeniu się wstrząsów na szyję i barki;
Zaleta - brak ryzyka złożenia się kijków podczas ćwiczeń;

Kije regulowane (składane):

Zaleta - może je użytkować kilka osób ze względu na możliwość regulacji wysokości;
Zaleta - łatwiejsze w użytkowaniu codziennym, łatwiejsze w przechowywaniu i transporcie.

Pamiętajcie: kije składane to kije zaprojektowane głównie z myślą o wygodzie transportu.

Kupując kije należy pamiętać, że kupujemy je parami - generalnie każdy kij posiada oznaczenie Lewy i Prawy, co powoduje, iż nie można założyć prawego na lewą rękę a lewego na prawą. Wynika to z faktu, że np. wyprofilowana rękojeść nie pasuje do drugiej ręki.

Dodatkowym utrudnieniem i chyba tym najistotniejszym jest tzw. rękawiczka-pasek, za pomocą której przypinamy się do kija. Prawa pasuje tylko na prawą (jeśli jest przy prawym kiju), lewa na lewą (jeśli jest przy lewym kiju).

Najczęściej mamy możliwość regulacji wielkości zapięcia pasków do wielkości dłoni. W sprzedaży są również oferowane paski (rękawiczki) z określonymi góry rozmiarami, jak S, M, L i XL. Występują także kije z wypinanymi uchwytami (paskami, rękawiczkami), co ułatwia nam odpięcie kijów podczas wykonywania ćwiczeń.

Kupując kije do Nordic Walking zwróć również uwagę na groty (końcówki kijów). Powinny być wykonane z hartowanej stali, ścięte pod kątem, dzięki czemu łatwiej się wbijają w podłoże, co z kolei ułatwia nam prawidłowe odpychanie się i marsz prawidłową techniką. Wszystkie kije w zestawie mają gumowe nakładki na grot, tzw. "buciki" lub "stopki", które są bardzo przydatne przy marszu po asfalcie i innych twardych nawierzchniach.
Jaka długość kijów?

Właściwa długość kijka do Nordic Walking dobierana jest względem wzrostu danej osoby.
Długość kija może być mierzona przy pomocy ręki przywiedzionej do ciała oraz zgiętej pod kątem 90 stopni, kiedy uchwyt rękojeści kijka jest rozluźniony, a kijek bez "bucika asfaltowego" oparty jest o podłoże pod kątem prostym.

Optymalną długość kijów obliczamy także mnożąc wzrost w cm przez współczynnik 0,68. Kije produkowane są w odstępach co 5 cm np. 115 cm, 120 cm, 125, cm, 130 cm itd. Należy wybrać rozmiar najbliższy przelicznika.

Dla początkujących lepsze są kije krótsze o 5cm, zaś dla zaawansowanych dłuższe. Długość kijów jest bardzo istotna, ponieważ kijkiem o odpowiedniej długości można odpychać się za linią tułowia, a dzięki temu pracują mięśnie kończyn górnych, barków oraz górnej części pleców.
Musimy pamiętać, że dobrze dobrana długość kijów zapewni nam możliwość stosowania prawidłowej techniki Nordic Walking

W TRENINGU NORDIC WALKING UŻYWAJMY TYLKO KIJÓW DO NORDIC WALKING!
RightWay.com.pl

Copyright © 2012-2018 Wszystkie prawa do artykułów oraz fotografii zastrzeżone! Zakaz kopiowania bez zgody administratora strony. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Google+