
Nordic Walking
Nordic Walking to intensywny marsz z kijami. Jest połączeniem techniki biegu na nartach i szybkiego marszu z użyciem specjalnie zaprojektowanych kijów. Jest jedną z ciekawszych i przyjemniejszych form aktywnego wypoczynku. Można go trenować zawsze i wszędzie, bez względu na porę roku czy pogodę.
Technika tego sportu została opracowana w latach dwudziestych XX w, w Finlandii, jako forma całorocznego treningu dla narciarzy biegowych, a następnie stopniowo zaczęła zyskiwać popularność również w szerszych kręgach.
Kto może uprawiać Nordic Walking?
Nie istnieją żadne ograniczenia wykluczające uprawianie Nordic Walking. To idealny trening dla każdego. Przy odpowiednim doborze intensywności polecany jest w szczególności osobom:
-
starszym, osobom w trakcie rehabilitacji
-
z dolegliwościami kręgosłupa i stawów, a także chorującym na osteoporozę
-
z chorobami naczyniowymi oraz z zaburzeniami krążenia obwodowego
-
osobom z wadami postawy i mającym problem z utrzymaniem równowagi ciała
-
osobom z nadwagą
-
osobom z niedowagą
-
kobietom w ciąży i po porodzie

Gdzie trenować?
Trening może być prowadzony przez cały rok na każdej nawierzchni, w parkach, lasach, w górach, na łąkach i na plaży.
Zarówno w lesie, jak i na plaży, a także na łąkach i polach używamy ostrych końcówek kijków. Pamiętajmy - nie ma złych dróg i nawierzchni do treningów Nordic Walking. Tak jak nie ma złej pogody - jest tylko zły ubiór!
Zalety uprawiania Nordic Walkingu
Regularne treningi Nordic Walking są doskonałym sposobem na utrzymanie dobrej kondycji i zdrowia.
Podczas treningu, przy zastosowaniu prawidłowej techniki, zaangażowane jest 90% mięśni ciała, co wpływa na wzmocnienie mięśni, ujędrnienie całego ciała i ogólną poprawę kondycji fizycznej. Poprawia się również dotlenienie organizmu, wydolność serca, a także praca układu krążeniowo - oddechowego. Zwiększa się ruchomość górnego odcinka kręgosłupa, a także łagodzi napięcia mięśniowe i ból w okolicy barków. Uprawianie Nordic Walking sprzyja również utrzymaniu odpowiedniej wagi ciała - w porównaniu ze zwykłym chodem, pozwala on na spalenie przeciętnie od 20% do 40% więcej kalorii.
Najważniejsze zalety uprawiania Nordic Walkingu
-
ogólna poprawa sprawności, wydolności i kondycji fizycznej całego organizmu
-
odciążenie kręgosłupa i stawów, w tym stawów kolanowych,
-
korekta sylwetki i sposobu poruszania się,
-
lepsza koordynacja ruchów i poczucie równowagi,
-
obniżenie poziomu złego cholesterolu,
-
redukcja ciśnienia tętniczego i wzmocnienie serca, układu krążenia, poprawa przepływu krwi w kończynach, zmniejszenie ryzyka zawału serca,
-
dotlenienie organizmu,
-
zwiększona odporność organizmu
-
redukcja masy ciała
-
zmniejszenie napięcia mięśniowego w okolicy szyi i barków oraz zapobieganie sztywnieniu stawów
-
zapobieganie osteoporozie - zwiększenie gęstości kości kończyn dolnych
-
poprawa tolerancji glukozy przez zmniejszenie zapotrzebowania na insulinę, co znacznie redukuje ryzyko wystąpienia cukrzycy
-
poprawa samopoczucia - obniżenia poziomu hormonów stresu
-
ćwiczenia w towarzystwie i możliwość swobodnych rozmów przy jednoczesnej aktywności fizycznej
Przygotowanie do treningów
Do rozpoczęcia treningu potrzebne jest jedynie sportowe obuwie, wygodna, niekrępująca ruchów odzież oraz odpowiednio dobrane kije. Kije są wyposażone w specjalne uchwyty, tzw. paski (rękawiczki), które zapewniają odciążenie stawów i kręgosłupa, a także zachowanie równowagi.
Długość kijów powinna być dopasowana do wzrostu ćwiczącego. Można tę długość ustalić w dwojaki sposób:
-
poprzez ustawienie kijków przy nodze, prostopadle do podłoża. Ramię powinno być ułożone pod kątem 90 stopni w stosunku do przedramienia. (w przypadku osób początkujących, kąt ten może być nieznacznie większy)
-
bądź mnożąc swój wzrost przez współczynnik 0,68
Jak się ubrać, o czym trzeba pamiętać

Podczas marszu - treningu będzie nam dużo cieplej zatem wychodząc z domu należy ubrać się lżej, najlepiej w odzież oddychającą, tj. bieliznę oddychająca, bawełniany podkoszulek, cienki polar i kurtkę oddychającą.
Oczywiście należy dostosować strój do pory roku. Ważne są również buty, najlepiej z grubym bieżnikiem, który zapobiegnie poślizgom na błocie, liściach czy śniegu. Koniecznie późną jesienią i w zimie należy zabrać ze sobą rękawiczki, czapkę lub opaskę.
Na jesienne treningi polecam rękawiczki do Nordic Walking firmy Exel oraz buff czyli wielofunkcyjną chustę (np. zamiast szalika).
ZACZNIJ Z NAMI TRENOWAĆ NORDIC WALKING!
TO ŚWIETNA ZABAWA I SAMO ZDROWIE!
