top of page

Co ubrać na trening Nordic Walking?

Jak przygotować się do treningu?

(...) Nie ma złej pogody, pory roku czy dnia na trening Nordic Walking. Jesienią, kiedy szybko robi się ciemno treningi Nordic Walking w nieoświetlonych parkach, z latarkami czołowymi na głowach dostarczają nam dodatkowych atrakcji. Natomiast zimowy trening bardzo przypomina narciarstwo biegowe.

Większość z Was, wybierając się pierwszy raz na zajęcia Nordic Walking ubiera się niewłaściwie, tzn. zbyt grubo bądź zbyt cienko. A tym czasem już po kilku minutach samej rozgrzewki trudno nie zauważyć u niektórych potu cieknącego po skroniach i osób zdejmujących kurtki, czapki itp.

Jak więc się ubrać, o czym trzeba pamiętać: podczas marszu - treningu będzie nam dużo cieplej, zatem wychodząc z domu należy ubrać się lżej, najlepiej w odzież oddychającą, tj. bieliznę oddychająca, bawełniany podkoszulek, cienki polar i kurtkę oddychającą.

Późna wiosna i lato to pory roku, kiedy wychodząc na trening Nordic Walking nie musimy zbytnio czynić specjalnych przygotowań. W zupełności wystarczą wygodne buty sportowe, oddychająca, przewiewna odzież (bluza i sportowe spodnie), kurtka przeciwdeszczowa oraz butelka lub biodrak z wodą mineralną. Jeśli nie dysponujemy biodrakiem proponujemy plecak, gdzie schowamy butelkę wody, płaszcz od deszczu , dokumenty itp.)

Jeśli trening odbywa się np. wokół jeziora, w pobliżu rzeki lub w lesie warto zabrać ze sobą środek odstraszający kleszcze i komary. Na jesienne treningi polecamy rękawiczki do Nordic Walking firmy Exel oraz buff czyli wielofunkcyjną chustę, którą można zastosować jako np. szalik, opaskę, czapkę.

Jednak już zimą musimy zwrócić większą uwagę na nasz strój, w którym wybieramy się na trening. Ważne są buty, najlepiej z grubym bieżnikiem, który zapobiegnie poślizgom na błocie, liściach, śniegu. Koniecznie w zimie należy zabrać ze sobą rękawiczki, czapkę lub opaskę. Dobra, ciepła sportowa bielizna zwiększy komfort treningów, ponieważ wystarczy na nią założyć spodnie, polar i lekką kurtkę. Warte polecenia są skarpety dla narciarzy, które można ubrać pod sportowe spodnie i doskonale sprawdzą się na treningu Nordic Walking.

Warto stosować zasadę, że przed wyjściem na trening sprawdzamy prognozę pogody i dopasowujemy do niej ubiór i pozostały ekwipunek.


bottom of page