top of page

Góry Bystrzyckie: Jagodna - na naszym szlaku po Koronę Sudetów


Niebieskim szlakiem na Jagodną (977 m n.p.m.)


Niebieski szlak wiodący na szczyt Jagodnej wiedzie szeroką drogą, która służy nie tylko jako trasa turystyczna, ale również jako trasa narciarstwa biegowego i jako droga rowerowa. Szlak jest najbardziej atrakcyjny zimą, kiedy pokryty jest białym puchem.


Wieża widokowa na Jagodnej


Po 4 km marszu ośnieżoną uroczą trasą ujrzeliśmy nową wieżę widokową, wysoką na 23 metry.

Obecna wieża widokowa zajęła miejsce starej wieży. Przed 110 laty Kłodzkie Towarzystwo Górskie wzniosło tutaj 17- metrową tego typu budowlę.


Po krótkim odpoczynku pod wiatą, posileniu się pysznym wiejskim chlebkiem ze smalcem i kiszonym ogórem czym prędzej wdrapujemy się na umiejscowiony 19 metrów nad ziemią taras widokowy. Widoczność tego dnia była wyjątkowa, pogoda fantastyczna! Widzimy Zieleniec i Orlicę. Z drugiej strony mamy widok na Czarną Górę i Śnieżnik. Na wieży panują trudne warunki, jest mega chłodno, więc po wykonaniu serii zdjęć schodzimy się na dół.


Pod wieżą widokową robimy jeszcze serie pamiątkowych zdjęć przy tabliczce z nazwą szczytu i wysokością oczywiście dumnie prezentując flagę z logiem naszej drużyny #RightWay.


To nasz kolejny wspólnie zdobyty szczyt do Korony Sudetów.

Z Jagodnej ruszamy w dalszą drogę w kierunku schroniska, jednak nie po śladach a wybieramy trasę długości ok. 10 km.Odpoczynek pod wiatą i słynne ogóry!


Grupowa, pamiątkowa fotografia


Schronisko Jagodna - ostatni punkt na naszej trasie


(...) Budynek schroniska został wzniesiony w 1895 roku i początkowo służył jako gospoda dla pobliskiego zajazdu. W 1927 r. został on przejęty przez Kłodzkie Towarzystwo Górskie, które stworzyło tutaj schronisko górskie. Pod koniec II wojny światowej obiekt zdewastowano, lecz szybko przywrócono jego świetność. Pod koniec lat 60. XX w. nadano mu teraźniejszą nazwę- “Schronisko Jagodna”. To klimatyczne miejsce a ludzie tam pracujący mega sympatyczni! Każdy wędrowiec znajdzie tutaj schronienie i pyszny posiłek.

Po dotarciu do schroniska jeszcze chwilka na rozciąganie i biesiadowanie.
Rozstajemy się ze Spaloną i Jagodną i wracamy do Wrocławia. Wyprawa dobiegła końca, ale już za miesiąc ruszamy w kolejną przygodę - zdobywamy Szczeliniec Wielki 20.03.2021.

bottom of page