top of page

Kije do nordic walking a oferta marketów

Nordic walking czyli marsz ze specjalnie zaprojektowanymi kijami. Kije do nordic walking to nie to samo co do trekkingu.

Nordic walking zdobywa coraz większą popularność wśród Polaków. Można powiedzieć, że ćwiczy już cała Polska. Osoby maszerujące z kijkami spotykamy na parkowych  ścieżkach, wałach nad rzekami, polnych drogach czy chodnikach miejskich. Wszyscy ćwiczą dla zdrowia, ale czy zawsze prawidłowo, używając prawidłowej techniki a co więcej używając właściwych kijów? Niestety nie. Wiele napotykanych osób używa kijów, ale trekkingowych, zaś osoby, które maszerują używając właściwych kijów przeznaczonych do nordic walking, idzie niewłaściwą techniką, bądź lepiej powiedzieć, bez techniki.

Pozytywne w tym wszystkim jest to, że wszyscy są świadomi tego, że aby utrzymać swoje ciało w zdrowiu i dobrej formie powinny się ruszać, uprawiać jakiś sport a nordic walking jest tym rodzajem aktywności ruchowej, która nie wymaga od nas super sprawności fizycznej i wielkich nakładów finansowych. Jedyne co musimy zrobić to zebrać się w sobie, wyjść na świeże powietrze, bez względu na pogodę i zabrać ze sobą kije. I tutaj zatrzymajmy się na chwilę. Kije do nordic walking nie zawsze są kijami z przeznaczeniem do marszy nordic walking. A to dlaczego? Otóż nie zawsze kije oferowane w sprzedaży są kijami właściwymi. Wiele sklepów mających w swojej ofercie artykuły sportowe oferuje kije opisane jako kije do nordic walking, a są to zwyczajne kije trekkingowe. Klient nie musi się znać na sprzęcie, ale znać się powinien sprzedawca i nie powinien wprowadzać w błąd kupującego. A niestety tak się zdarza. Kilka razy mieliśmy okazję być świadkiem rozmowy klienta ze sprzedawcą, podczas której obsługa sklepu wmawiała nieświadomemu klientowi, że oferowane kije są kijami do marszy nordic walking.

To co spotykamy w hipermarketach czy niektórych sklepach sportowych to najzwyklejszy kij trekkingowy. Wyposażony w pasek a nie rękawiczkę. Musimy pamiętać, że kijów trekkingowych używamy podczas marszu, wspinaczki w trudnych warunkach terenowych, jak również klimatycznych, natomiast Nordic Walking to marsz po powierzchniach płaskich. To właśnie rękawiczka w kijach do nordic walking pozwala na marsz prawidłową techniką. Powinna posiadać otwór na kciuk i utrzymywać dłoń w stałym kontakcie z rękojeścią kija. Aby mieć radość z uprawiania nordic walking należy kupić kije dobrej jakości, markowe, co nie znaczy, że muszą one być najdroższe.Najlepiej zaopatrzyć się w kije u instruktora, który prowadzi zajęcia w waszej okolicy lub poprosić taką osobę o poradę w zakresie doboru.

Porządne kije do nordic walking kosztują przynajmnej 120-150 zł. Można znależć kije - zwłaszcza w marketach za ok. 30-40 zł. Możemy być niemal pewni, że w tej cenie nie da się zrobić dobrego kija np, rękawica nie będzie wykonana z oddychającego materiału, a w najgorszym wypadku będzie to pasek a nie rękawiczka! Dobre kije o stałej długości kosztują od 130 zł zaś regulowane od 200 zł.

Zdecydowanie odradzamy zakupy w sklepach sportowych i marketach. Instruktor nordic walking, który prowadzi zajęcia NW najlepiej  doradzi w wyborze właściwego modelu kijów (czy kije teleskopowe lub o stałej długości) w zależności o przeznaczonego budżetu. Warto również rozważyć uczestnictwo w zajęciach nordic walking pod okiem instruktora, dotyczy to szczególnie tych osób, które rozpoczynają swoją przygodę z tą formą aktywności ruchowej. Wiele osób posiłkuje się internetem i wzoruje się na zamieszczanych tam filmach. Niestety nie zawsze filmiki instruktarzowe na internecie prezentują prawidłowy sposób marsz nordic walking, a wędrując samotnie nie jesteśmy w stanie się skorygować, skorygować swoją postawę i technikę.

A takie cudeńka można znaleźć w marketach – kije do nordic walking z paskami do trekkingu, hmm…


bottom of page