top of page

Krótka relacja z wejścia na Skalnik

autor: Dorota Napora

Najwyższy szczyt Rudaw Janowickich zdobyty - 10 października 2020 roku ekipa RightWay zaliczyła kolejny szczyt Korony Sudetów - Skalnik 945 m n.p.m.Dzień typowo jesienny, rozpoczął się mgłą, dał chwile słońca i pożegnał nas deszczem.

Cóż, pogoda w górach bywa zmienna i taka też była. Mimo wszystko drugie śniadanie zjedliśmy w "komnatach" zamkowych z promieniami słońca zaglądającymi przez zamkowe mury.


Na szczyt, ukryty pośród drzew i trudny do zauważenia wędrowaliśmy trasą 10 km zaczynając od Janowic Wielkich, kierując się zielonym szlakiem przez ruiny zamku Bolczów. Dalej mijając Głaziska Janowickie, Polanę Miniszkowską, zdobywając Wołek 878 m n.p.m. skąd kierując się na rozdroże pod Bielcem i Przełęcz Rudawską dotarliśmy wąską, kamienistą ścieżką na Skalnik.

Zdobycie szczytu zostało nagrodzone odznaką Korony Sudetów z RightWay - każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy znaczek.

Wszyscy spodziewali się pozbawionego drzew szczytu z widokiem na okolicę, a spotkało wszystkich zaskoczenie - las, słup z oznaczeniem szczytu i nic więcej poza tablicą informacyjną o Skalniku i skrzynką z pieczątką PTTK, również na uboczu.

Tyle drogi, a tutaj niespodzianka - nawet ławeczki nie było. Zabrakło również na trasie wiaty aby schronić się przed deszczem czy wiatrem - co przy tak długiej trasie wydaje się nam normalnym, że powinna być. W końcu w obie strony to prawie 21 km.


Mimo wszystko przerw na ładowanie baterii i podjadanie zapasów z plecaków było kilka. Przerwy organizowała również pogoda, która wymusiła na nas zmianę odzieży i zabezpieczenie się przed deszczem, zwłaszcza w czasie zejścia ze szczytu.

Pomimo deszczowego powrotu i nagłego ochłodzenia, błotnistej drogi był czas na grzybobranie - para skrzatów uzbierała ich znaczną ilość.


Wkrótce zdobywamy kolejny szczyt Korony Sudetów. Już dzisiaj zachęcamy do wspólnych wędrówek górskich.


zdjęcia: Dorota Napora

bottom of page