top of page

Olej kokosowy

OLEJ KOKOSOWY zdobywa sobie coraz szerszą grupę zwolenników w Polsce. W gazetach, programach telewizyjnych, w internecie jest bardzo często polecany jako alternatywa dla tłuszczy pochodzenia zwierzęcego, ponieważ posiada tłuszcze nasycone o średniej długości łańcucha, co pozwala organizmowi na łatwiejsze i szybsze przyswojenie energii w nim zawartej.

Wartość odżywcza (w 100g)

Energia: 900 kcalTłuszcze: 98% nasyconeBiałko: 0 gWęglowodany: 0gCholesterol: 0 gSód: 0 gBłonnik pokarmowy: 0 gWitaminy: C, E, B6, B3, B2, B1, cynk, fosfor, żelazo, magnes, wapń, potas (nie da się sprecyzować zawartość poszczególnych witamin w 100g – uzależniona jest od wielu warunków – m. in. jakości surowca i warunków w jakich dojrzewał)

Niewątpliwie największą zaletą oleju kokosowego nierafinowanego (rafinowany jest pozbawiony cennych wartości) jest to, że jest jedynym tłuszczem spożywczym, który nie powoduje przyrostu tkanki tłuszczowej. Wręcz przeciwnie – wspomaga produkcję energii spalania kalorii. Dlatego olej kokosowy jest dedykowany osobom, które walczą z nadwagą i otyłością brzuszną. To produkt bardzo sycący - szybko i na długo zaspokaja głód, tym samym zapobiegając przejadaniu się i podjadaniu między posiłkami. Olej kokosowy idealnie nadaje się na odchudzanie. Zalecany jest również sportowcom i kulturystom. Wystarczą 2 łyżki dziennie.

Jeśli chodzi o stosowanie oleju kokosowego w kuchni, to może być stosowany przy gotowaniu, smażeniu, pieczeniu, ale także jako zamiennik masła czy do słodzenia kawy czy herbaty.

Znane jest również jego zastosowanie w kosmetyce. Jest oczywiście składnikiem wielu gotowych kosmetyków, ale można go również zastosować jako odżywkę do zniszczonych włosów – nałożyć dwie godziny przed myciem. Może być również zastosowany jako balsam do ciała, ponieważ nie pozostawia tłustej warstwy.

Zakup dobrego oleju kokosowego - starajmy się przede wszystkim wybierać w 100% naturalne oleje, nieperfumowane i pozbawione zbędnych dodatków w składzie. Do elementów, na które również możemy zwrócić uwagę przy zakupach, zaliczamy kraj pochodzenia składników, rodzaj uprawy i obecność certyfikatów.


bottom of page