top of page

Poznaj różnice między kijami do Nordic Walkingu a kijkami do trekkingu.

Nordic Walking to aktywność ruchowa, która w ostatnim czasie stała się bardzo popularna wśród Polaków. Uprawiają go zarówno ludzie młodzi, jak i seniorzy, ale niestety nie zawsze używając odpowiednich do tego celu kijków. Tylko ćwicząc na specjalnie zaprojektowanych do Nordic Walkingu  kijach angażujemy do pracy ok. 90 procent naszych mięśni, zwłaszcza aktywowana do pracy zostaje górna partia naszego ciała. Dlatego też rozpoczynając przygodę z Nordic Walkingiem należy zwrócić szczególną uwagę na kijki, tj. główny i w zasadzie jedyny przyrząd do ćwiczeń. Należy pamiętać, że kijki do trekkingu to nie to samo, co kijki do Nordic Walkingu, gdyż używane są do uprawiania dwóch różnych sportów. Kijów trekkingowych używamy podczas marszu, wspinaczki w trudnych warunkach terenowych, jak również klimatycznych, natomiast Nordic Walking to marsz po powierzchniach płaskich.

Jak odróżnić jedne od drugich? Otóż występuje wiele różnic między tymi dwoma rodzajami kijków, najważniejsze z nich to:

kije do Nordic Walking wyposażone są w specjalną rękawiczkę przy rękojeści (uchwycie), dzięki której możemy pracować prawidłową techniką marszu Nordic Walking. Rękawiczka umożliwia nam większy zakres ruchu. Zazwyczaj stosuje się dwa rodzaje rękawiczek (pasków): zakładane na kciuk, z możliwością regulacji długości i wypinania rękawiczki oraz zakładane na nadgarstek z możliwością regulacji długości rękawiczki (paska).W przypadku kijów do trekkingu mamy pasek, który zwyczajnie służy do utrzymania kijków bliżej ręki.rękojeść (uchwyt) w kijach do Nordic Walking jest delikatnie wyprofilowana, łukowato zgięta do środka. Rączki w kijkach trekkingowych są dostosowane do stałego trzymania i zakończone są tzw. „talerzykiem”.kije trekkingowe wyposażone zostały w zaostrzone groty, zaś groty w kijach do Nordic Walking są proste, tępe i pionowe, dodatkowo wyposażone w tzw. "buciki – końcówki asfaltowe" do marszu po asfaltowym podłożu. Końcówki te powinny być ścięte pod kątem 45 °, ponieważ pod tym kątem ustawiamy kijki w fazie odepchnięcia.kije do Nordic Walkingu wykonane są z kompozytu włókna szklanego lub węglowego. Są elastyczne, tłumią, amortyzują wstrząsy w uchwycie, a nie w miejscu skręcania, jak w przypadku kijów trekkingowych, co ma duże znaczenie u osób, które skarżą się na dolegliwości odcinka szyjnego kręgosłupa.długość kijków do Nordic Walking jest dobierana indywidualnie do wzrostu osoby, która będzie ich używała.

Szeroki wybór kijków do Nordic Walking oferuje nam firma KV+ oraz EXEL. W swojej ofercie posiadają zarówno kije o stałej długości, jak również kije regulowane. Za najbardziej wytrzymałe uważa się kijki posiadające trzony jednoczęściowe, składające się z kilku warstw włókien węglowych. Im więcej włókien węglowych w danym modelu kija, tym wyższy indeks i lepszy kij. Z naszych doświadczeń wynika, że dużą większość elementów treningu Nordic Walking można wykonać na tańszych kijkach firmy KV+ czy EXEL, jak np. Active, Stride lub Trainer. Naszym klientom polecamy kije firmy KV+, takie modele jak ELEPHANT CLIP TRAINER czy CAMPRA-FUN CLIP FIBER, CAMPRA-FUN FIBER. Są to profesjonalne kije do Nordic Walkingu o stosunkowo niskiej cenie a wysokiej jakości.

Pamiętajmy, że tylko dzięki kijkom przeznaczonym specjalnie do Nordic Walkingu zapewniamy sobie wygodę marszu oraz wykonanie prawidłowej techniki NW.


bottom of page