Właściwe buty do Nordic Walking.

Nordic Walking to aktywność ruchowa, którą z powodzeniem można uprawiać praktycznie przez cały rok. Wystarczy odpowiednia odzież i obuwie dostosowane do aktualnie panujących warunków atmosferycznych. Jednym z  ważnych elementów wyposażenia walkera są właściwie dobrane buty. Zarówno wygoda, zdrowie, jak i bezpieczeństwo są bardzo istotne, kiedy planujemy marsze z kijkami po różnych nawierzchniach, w różnym terenie. Oto kilka wskazówek, jak wybrać odpowiednie obuwie przed wyruszeniem do lasu , na szlak turystyczny czy aleje parkowe.

Wygoda, bezpieczeństwo, zdrowie! Jakie powinny być idealne buty do uprawiania Nordic Walking?

Polecamy niskie obuwie turystyczne, posiadające specjalne wzmocnienia w nosku buta oraz na wysokości pięty. Wystarczą dobre buty sportowe, które mają amortyzację na piętę, buty outdoorowe z  dobrą podszewką, która powinna pochłaniać wilgoć i odprowadzać ją na zewnątrz. Nasze obuwie powinno mieć wyraźnie zaznaczony bieżnik i elastyczne podeszwy, które sprężynując wspomagają każdy krok, ponieważ  trenując  Nordic Walking w butach o sztywnej podeszwie może wywołać u nas szybsze zmęczenie i bóle stóp.  Równie boleśnie może skończyć się marsz w butach ze zbyt cienką podeszwą. Właściwa amortyzacja pięty ma ogromne znaczenie nie tylko dla naszego komfortu, ale przede wszystkim dla naszych stawów. Dobre buty do Nordic Walkingu powinny mieć grubszą podeszwę w tylnej części i nieco cieńszą z przodu, dzięki czemu but jest bardziej elastyczny. Dobre podeszwy to nie tylko dobra amortyzacja, ale również bezpieczeństwo. Producenci obuwia outdoorowego dobierają rzeźbę bieżnika oraz skład chemiczny mieszanki w ten sposób, aby zapewniały dobrą przyczepność na różnej nawierzchni. To szczególnie ważne, gdy podczas marszu trafimy na błoto lub śliskie, wilgotne kamienie. Dodatkowo, dobre podeszwy wolniej się ścierają, przez co buty posłużą nam przez kilka sezonów. Pamiętajcie - wysokie buty trekkingowe, pomimo że, zapewniają dobrą ochronę kostki, usztywniają ją co może utrudniać szybki marsz.

Kupując buty z przeznaczeniem do uprawiania Nordic Walking musimy dodatkowo pamiętać, że pogoda w Polsce nie rozpieszcza miłośników nordyckiego marszu i należy się  liczyć z częstymi opadami deszczu, stąd warto wziąć pod uwagę odporność obuwia na przemoczenie. W modelach wielu  znanych producentów butów  znajdziemy klejone szwy oraz membrany, stosowane również w wysokich butach trekkingowych. Membrana to materiał o specjalnej konstrukcji, która zapobiega przenikaniu kropel wody do środka buta. Jednocześnie system mikrokanalików umożliwia odprowadzanie pary wodnej na zewnątrz. Dzięki temu stopa pozostaje sucha i nie poci się nadmiernie.

A ZATEM …. na zakupy a następnie kije w dłoń i na trening Nordic Walking!

ActiSport.pl:źródło grafiki